Magyar Elek - Az inyesmester szakácskönyveZöldségleves különlegességek: Olasz Minestrone
"Csontlében megfőzünk 8-10 deka rizst. Vajon megpárolunk mindenféle kockára vágott fél kg zöldséget és főzelékfélét: sárgarépát, petrezselyemgyökeret, negyed kg burgonyát, kelkáposztát, zöldborsót és a többi – idény szerint beszerezhető főzeléket. Egy negyed kiló csirkemájat és zuzát is párolunk, szintén darabokra vágva. Mindezt összekeverjük a rizzsel és 10 deka apróra tördelt, sós vízben főtt spagettivel. Ízlés szerint megsózzuk, megborsozzuk. Föleresztjük csontlével, de csak annyira, hogy jó sűrű legyen, fölforraljuk és aztán pirított zsemlekockákat és reszelt sajtot tálalunk melléje." Ha édesanyám tudta is valamikor, milyen is az "igazi Minestrone", nagyon hamar leszokott az elkészítéséről. Szerencsére azonban megtanult remek zöldséglevest főzni, ami aztán amolyan kutyabőrös nemesként büszkén megtartotta magának a "Minestrone" nevet, jóllehet olyan messze van e sokat emlegetett levesfajtától, mint Makó Jeruzsálemtől.
Hozzávalók:
- 20-25 dkg a felsorolt zöldségekből (mirelit is lehet):
- Zöldborsó
- Sárgarépa
- Krumpli
- Kelbimbó
- 1 fej karalábé
- 1 szál petrezselyemgyökér
- 1 közepes vagy kis fej vöröshagyma
- 2-3 gerezd fokhagyma
- Fűszerek: só, vagy ételízesítő, vagy vegeta + 1 tyúkhús-leveskocka
- Pici őrölt bors
- Apróra vágott petrezselyemzöld (szárított is lehet)
- 4-5 kockacukor (1 csapott evőkanál sima, ha nincs kockacukor, de a kockacukor jobb)
Elkészítés:
1. Megtisztítjuk a zöldségeket. Felkarikázzuk a sárgarépát, felkockázzuk a krumplit és a karalábét.
2. A sárgarépát zsiradékon (mi olajon) hosszan megpároljuk, ez képezi a leves alapját. Ehhez hozzáadjuk a felkarikázott petrezselyemgyökeret, és a felkockázott karalábét és burgonyát. Majd egybe beletesszük a vöröshagymát és fokhagymát és a zöldborsót. Ezt állandó keverés mellett addig pároljuk, amíg le akar sülni.
3. Ekkor felöntjük egy pohár hideg vízzel. Beletesszük a fűszereket (leveskocka + tetszőleges adalék). Hozzáadjuk az őrölt borsot, bőven meghintjük apróra vágott petrezselyemzölddel.
4. Utoljára tesszük bele a kelbimbót, mert az a legérzékenyebb a zöldségek közül, és nagyon hamar szét tud főni. Még egyszer megforraljuk (összeforraljuk) az egészet, és még egy pohár hideg vízzel felöntjük (hogy minden zöldséget ellepjen a víz).
5. Takarék lángon sűrűre főzzük (a lényeg, hogy a víz ne lobogjon, csak főjön és párolódjon). Amikor készen van, 4-5 kockacukrot pottyantunk bele.
6. Tálaláskor pirított zsemlekockát/kenyérkockát teszünk hozzá, vagy reszelt sajttal fogyasztjuk.
0 megjegyzés:
Megjegyzés küldése